
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 28 |
| Packaging | Bulk |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Elements | 1 |
| Interface | Parallel |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 14 |
| Number of Inputs | 1 |
| Supply Type | Dual |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 400 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 2 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Dual Supply Voltage | 5 V |
| Resolution | 1.75 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Max Dual Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.75 V |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 days ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 0 V |
| Input Type | Differential, Single-Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel |
| Analog Supply Voltage | ±5 V |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Configuration | S/H-ADC |
Stock: 2
Distributors
pcbx
Unit Price$28.31192
Ext.Price$28.31192
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $28.31192 | $28.31192 |
| 10 | $27.32251 | $273.22510 |
